Ty decydujesz w jakim miejscu pracujesz! – wpis gościnny

with Brak komentarzy
Praca pochłania znaczną część naszego czasu. Statystyczny Polak pracuje ok. 42 godzin tygodniowo! W domach dbamy o porządek i miłą atmosferę, dlaczego wielu z nas nie robi
tego w biurze, w którym spędza ¼ swojego życia?
Na blogu tydecydujesz.com.pl znajdziecie trzy podstawowe grzechy pracodawców: złą atmosferę, brak szacunku, wynagrodzenie nieadekwatne do pełnionych obowiązków. W tym artykule Nina Olejniczak pokaże Wam proste sposoby, które pozwolą poprawić sytuację w biurze i przedstawi benefity pracownicze.

 

Zbieranie pomysłó w biurze.

Rozmowa

Pierwsza i najbardziej oczywista rada – zacznijcie rozmawiać! Jeśli nie powiesz o swoich oczekiwaniach, nie możesz liczyć na to, że zostaną zrealizowane. Jeśli benefity pracownicze są dla Ciebie ważne, poinformuj o tym pracodawcę.

Pracodawco, być może Twoi pracownicy nie wykonują Twoich poleceń tak, jakbyś sobie tego życzył, bo nie wytłumaczyłeś im, czego od nich wymagasz?

Pracowniku, pracodawcy bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie zamiast motywować, zniechęca do pracy, a przekleństwa i krzyki to sposób, w który wyrażają siebie i nie widzą w tym nic złego. Jeśli uważasz zachowanie szefa za niestosowne powiedz mu o tym. Nie powinien poczuć się urażony jeśli skupisz się na swoich uczuciach, powiesz, jak czujesz się w określonych sytuacjach (zamiast: Proszę nie krzyczeć, powiedz: Gdy słyszę krzyk nie mogę się skoncentrować, przez co wolniej pracuję).

Wspólne tradycje

Pizza friday był jednym z najlepszych aspektów pracy w agencji. Co piątek około południa szef zamawiał ogromne ilości pizzy, mieliśmy półgodzinną przerwę, w czasie której siedzieliśmy i gadaliśmy o głupotach. Po ciężkim tygodniu pracy ta chwila wytchnienia była czymś, czego naprawdę potrzebowaliśmy! Mogliśmy lepiej się poznać, ale również załagodzić konflikty, na luzie wyjaśnić sobie ewentualne nieporozumienia.

Pizza Friday, czwartkowe śniadania czy środy z burgerami to doskonały sposób na integrację zespołu w biurze. A co poza nim? Zachęcam Was do organizacji wspólnego wyjścia na koktajl, kolację lub drinka. Jeśli w którymś momencie zapadnie niezręczna cisza zaproponujcie zabawę: każdy uczestnik spotkania musi opowiedzieć o swojej pierwszej pracy lub najdziwniejszej pracy, którą wykonywał. Doskonałym pomysłem są również wyjazdy integracyjne.

Benefity pracownicze

Kiedy pracowałam na etacie marzyłam o tym, by trafić do firmy, która – oprócz świetnej atmosfery i wysokich zarobków – będzie oferowała… pakiet sportowy. Dziwne? Być może, jednak fakt, że pracodawca z własnej, nieprzymuszonej woli dba o to, jak spędzam czas poza pracą wydawał mi się czymś niesamowitym. Zdania nie zmieniłam, co więcej zauważyłam, że podziela je wielu moich znajomych. Dziś, gdy wiem, że firmy mogą oferować inne usługi niż te w pakiecie sportowy, mój entuzjazm jest jeszcze większy! Cieszę się, że powstają systemy kafeteryjny takie jak Up-beat, które oferują pracownikom wybór dopasowany do ich indywidualnych potrzeb. Może to czas, by wrócić na etat?;)

 


O autorze
Zdjęcie autorki.
Nina Olejniczak

Przez całe życie marzyłam o tym, by robić to, co kocham. Udało się – piszę! Od rana do wieczora, w pracy i poza nią. Jestem copywriterem, jako członek Pakietu firmowego tworzę treści na zlecenie klientów, zarządzam profilami firmowymi w mediach społecznościowych, realizuję rozmaite formy promocji w Internecie i nie tylko. Po godzinach jestem początkującą blogerką. Dzielę się swoimi doświadczeniami, wnioskami, które z nich wyciągnęłam oraz przemyśleniami.

 

Zapraszamy na newsletter

Dołącz do nas i otrzymuj specjalne zniżki oraz dostęp do artykułów premium.

Obiecujemy, że nie dostaniesz od nas spamu. W każdej chwili możesz wypisać się z newslettera.

Dodaj komentarz